Z retuszem czy bez?


2017.01.14

Obróbka, retusz czy dla bardziej wtajemniczonych „postprodukcja” – czy to w ogóle jest potrzebne? To zależy co jest rozumiane pod tymi pojęciami i ja poniżej przedstawiam swoje definicje. To jest bardzo istotne dla wzajemnego zrozumienia w relacji klient-fotograf jak będzie przygotowany produkt końcowy. Mówimy w końcu o zdjęciach, czyli o tym co było uwiecznione na matrycy aparatu versus to co chcemy by zobaczył oglądający. Oczywiście aspekt psychologiczny i podejście do tego tematu każdy ma indywidualne, więc ja jako „dostawca” nie narzucam za bardzo swojego podejścia i zawsze staram się pracować nad materiałem fotograficznym tak, by oglądający nie zauważył, że cokolwiek było w zdjęciu zmienione.

A moje definicje są takie:

  • retusz przyklad 1Obróbka

To jest podstawowy zawsze konieczny zakres prac nad materiałem zebranym w trakcie zdjęć. Jest on konieczny, bo wynika on z wielokrotnej interpretacji przez sprzęt i oprogramowanie tego co „widział” obiektyw.  W zakresie tych prac jest selekcja zdjęć oraz wszelkie korekty obrazu wykonane związane z barwą (np. balans bieli), kontrastem, ekspozycją (jaśniej/ciemniej), wyostrzaniem, korekcją błędów optyki (np. winietowanie), czy niedoskonałości matrycy (np. szumy) i na końcu kadrowaniem. W większości są to zmiany, które są stosowane dla całego kadru i dają się zastosować do grupy zdjęć zrobionych w tych samych warunkach (np. sesji zdjęciowej ze stałym niezmiennym ustawieniem światła).

  • Retusz

To jest już ingerencja w samo zdjęcie i zmiana tego co było w rzeczywistości fotografowane. Zmiana może dotyczyć zarówno elementów, które chcemy zredukować jak i tych także które chcemy wzmocnić. Może to być korekcja faktury lub odcieni skóry, cieni lub rozjaśnień, włosów lub pojedynczych włosków, zagnieceń lub artefaktów na ubraniu itp. Ostatecznie jest to „wyczyszczenie” zdjęcia z tego co wystąpiło akurat w trakcie sesji, nie dało się lub nie było zauważone, a nie jest elementem codziennego wizerunku. Jednym słowem nic nie oszukujemy i nie tworzymy „innego świata”.

  • Postprodukcja

Tu już tworzymy „inny świat” . Oczywiście nadal mówimy o fotografii a nie grafice, czy malarstwie, więc nadal oddaje charakter fotografowanej sceny. Często się jednak zdarza w sesjach studyjnych lub w przestrzeni otwartej, że np. w kadr „coś wejdzie”, ale nie przesłania fotografowanej osoby. W tej definicji także zawiera się twarda korekcja sylwetki, zamiana elementów zdjęcia innymi (np. niebo, tło, kolor ubrania, osoby na zdjęciu, napisy itp.). To jest też miejsce na efekty specjalne – tu panuje pełna dowolność. Postprodukcja jest elementem wymagającym dokładnych uzgodnień.

W związku z powyższymi definicjami wykonuję zdjęcia, które ZAWSZE są poddane obróbce i lekkiemu retuszowi, a wszystko co więcej już jest uzgadniane dodatkowo.

 

postprodukcja przyklad 1

postprodukcja przyklad 2

KONTAKT:


Piotr Furtak
tel.:
501287159
e-mail: piotr@furtak.waw.pl